رد کردن لینک ها

تاریخچه مختصری از شکل گیری خلاء وکیوم فرمینگ

تاریخچه مختصری از وکیوم فرمینگ

در سال 1855 در بیرمنگام انگلستان بود که الکساندر پارکز از بخار برای گرم کردن و شکل دادن به سلولوئید استفاده کرد. هنگامی که پارکز خنک شد متوجه شد که سلولوئید شکل خود را حفظ می کند.

در دهه 1870، این کار پیشگام پارکس با سلولوئید، اولین پلاستیک مصنوعی شناخته شده در جهان، توسط جان وسلی هایت انجام شد.

جان وسلی هایت به عنوان پدر پلاستیک های امروزی شناخته می شود و همراه با چارلز باروز، آنها از بخار و قالب های فولادی برای ساختن اسباب بازی ها و بطری ها استفاده می کردند. ایده هایت و باروز به ساخت نقشه های برجسته، سینی های یخ و توپ های پینگ پنگ گسترش یافت.

شکل‌دهی خلاء قبل، در طول و بعد از جنگ جهانی دوم شروع به رشد کرد، این به دلیل مواد بادوام، سبک و مصنوعی است که تقاضای بالایی دارند. اولین پتنت ترموفرمینگ توسط H.L Helwig از شرکت Rohm & Hass و همچنین R.E ثبت شد. لیری که در DuPoint مهندس بود.

در سال 1947، 2 سال از پایان جنگ جهانی دوم، G.W. بورکلند یک پتنت برای دستگاه شکل‌دهی خلاء به ثبت رساند، سپس مشخصات دستگاه را توسعه داد و در فناوری و قابلیت‌های آن پیشرفت کرد. این ویژگی در نشریاتی مانند مجله Modern Plastic Magazine و Plastics World دریافت کرد.

در طول دهه 1940، پلاستیک هایی مانند پلی اتیلن ترفتالات (همچنین به عنوان فیلم PET شناخته می شود) توسعه یافتند و در حال حاضر یکی از پرمصرف ترین محصولات بسته بندی مانند مواد مورد استفاده برای بطری های آب پلاستیکی است. از سال 1950، پیشرفت‌ها هم در شکل‌دهی خلاء و هم در توسعه پلاستیک‌ها ادامه داشت، به عنوان مثال، پلی اتیلن با چگالی بالا ایجاد شد.

ترموفرمینگ راه را برای محصولات خانگی هدایت می کند

محصولات پلاستیکی ترموفرم شده به دلیل ناکارآمدی روش تولید، برای یافتن راه خود به بازار اصلی تلاش کردند. در سال 1938 با اختراع اولین دستگاه ترموفرمینگ با تغذیه قرقره توسط شرکت Klaus B Strauch تغییر کرد.

دستگاه جدید Strauch باعث شد تا محصولات خانگی با سرعت بسیار بالاتری ساخته شوند. و سرعت تولید برای جهانی که در شرف جنگ جهانی دوم بود، ضروری بود.

اگر این دوران پس از انقلاب صنعتی ویکتوریا بود که برای اولین بار در پارکز، هایات و باروز آغاز شد، جنگ جهانی دوم بود که شاهد انقلاب صنعتی دیگری در فرآیندهای تولید، مواد و محصولات نوآورانه بود.

کابین هواپیما یکی از این محصولات بود که نمونه ای از استفاده از مواد پلاستیکی جدید و استفاده از تکنیک های جدید ترموفرمینگ بود. در سال 1936، RJ Mitchell که برای Supermarine Aviation Works، یکی از شرکت های تابعه Vickers-Armstrong کار می کرد، اولین هواپیمای Spitfire را طراحی و ساخت.

Spitfire به یک تغییر گام تبدیل شد که بر طراحی هواپیما در آینده تأثیر می گذاشت. اسپیت فایر سریع‌ترین هواپیمای جهان بود و از سرعت و چابکی خود به عنوان یک سلاح نظامی استفاده کرد.

راز موفقیت اسپیت فایر طراحی بدیع بدنه و بال، قدرت فوق العاده و سبک وزن آر جی میچل بود. میچل برای کابین هواپیما به پلاستیک جدید، اکریلیک و R Malcolm and Company نگاه کرد. مالکوم پیشگام ترموفرمینگ اکریلیک شفاف برای کابین خلبان اسپیت فایر بود که در نتیجه جایگزینی سبک برای شیشه شد.

محصول نهایی بدون درز، آیرودینامیک، سبک وزن و حفاظت و دید عالی برای خلبان بود. این محصول با نام مالکوم هود شناخته شد و به استاندارد در کل صنعت هواپیما تبدیل شد.

رونق مصرف کننده

اروپا و آمریکا پس از جنگ شاهد یک رونق رفاه، یک رونق کودک و یک رونق مصرف کننده بودند. در سال 1948، برادران ترومن کار شرکت آر مالکوم و اکریلیک ترموفرم را برای ساخت اولین وان حمام توسعه دادند.

فیلیپس یخچال جدید را می گیرد و فضای داخلی را با پی وی سی ترموفرم شده می پوشاند. مواد پلاستیکی ترموفرم شده دیگر به سادگی یک جایگزین نبودند، بلکه اکنون به استاندارد تبدیل شده بودند.

در سال 1945 اولین هایپرمارکت سلف سرویس توسط 7-Eleven راه اندازی شد. این امر در بریتانیا در سال 1950 با راه اندازی سوپرمارکت توسط تسکو تکرار شد.

در دهه 1950 میل به رشد سریع جمعیت برای محصولات مصرفی و تمایل به همه چیزهای جدید، رنگارنگ و مفید وجود داشت. هایپر مارکت به بسته بندی های رنگارنگ و جذاب نیاز داشت، در حالی که تقاضای زیادی برای اسباب بازی ها و محصولات خانگی وجود داشت.

در سال 1946، سازنده دستگاه ترموفرمینگ پلاستیکی Illig تاسیس شد. در سال 1957 ترموفرمر پلاستیکی Geiss به دنبال آن قرار گرفت. در سال 1964 اولین دستگاه شکل دهی خلاء به ثبت رسید. سرعت تولید و در حال حاضر جزئیات دقیق را می توان در طراحی محصولات پلاستیکی ترموفرم شده گنجاند.

دهه 1960 شاهد استقبال کامل جامعه مصرف کننده برای مواد جدید و نوآورانه بود. این موضوع توسط خانواده کارتونی جتسون و مسابقه فضایی بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا تجسم شد.

اکنون ترموپلاستیک ها با رنگ بهبود یافته، پایداری اشعه ماوراء بنفش، استحکام ضربه، تحمل گرما، مقاومت شیمیایی و ایمن برای استفاده در مواد غذایی و کاربردهای پزشکی تولید می شدند.

دهه 1960 شاهد توسعه مواد گرمانرم اکسترود شده جدید بود: استایرن، استایرن ضربه ای بالا، پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی پروپیلن، پلی کربنات و ABS همه کاره جدید مورد استفاده لگو. در حالی که نفوذ مداوم هایپر مارکت دهه 60 بر توسعه PET برای بطری ها و بسته بندی تأثیر گذاشت.

ترموفرمینگ مدرن

امروزه شکل دهی حرارتی محصولات پلاستیکی شامل فرآیندهای تولید وکیوم فرمینگ، قالب گیری تزریقی، ریخته گری و قالب گیری چرخشی است.

این فناوری از کارهای اولیه پارکز، هایت و باروز با سلولوئید، اختراع دستگاه ترموفرمینگ با قرقره توسط Strauch، کابین هواپیمای مالکوم، حمام اکریلیک برادران ترومن و آبشار محصولات نوآورانه پسا حرکت کرده است. جنگ دهه 1950 و 1960 پلاستیک ها اکنون دنیایی را که ما در آن زندگی می کنیم شکل می دهد.

Illig و Geiss هنوز در قلب صنعت ترموفرمینگ هستند و ماشین آلات آنها شرکت هایی مانند Ansini را تامین می کند. انسینی به عنوان یکی از پیشروترین و با تجربه ترین شرکت های وکیوم فرمینگ در بریتانیا شناخته می شود.

Ansini مواد مختلفی مانند اکریلیک، HIPS، PE، PP، ABS و PC را تولید می کند. و همچنین تخصص در پلی کربنات درجه هواپیما و مواد هیبریدی مانند KYDEX. Ansini در قلب پیشرفت‌های قرن بیست و یکم طراحی و پیرایش CNC، ابزارآلات آلومینیومی و پلی‌اورتان با تکنولوژی بالا، و فهرست روزافزون مواد و کاربردها قرار دارد.

اگر می‌خواهید درباره خدمات ما و بخش‌هایی که خدمات ما به آن‌ها پاسخ می‌دهد بیشتر بدانید، برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان

برای مشاوره با تیم وکیوم فرمینگ نقش جهان تماس بگیرید

بازگشت به بالای صفحه